02 V New York City

27. října 2009 v 5:12 | zrb |  CESTA ZA VELKÉ MOŘE – NYC


Přilítla jsem v den výročí objevení Ameriky K.Columbem (Columbus Day), někteří (asi všichni, kdo cítí s původními obyvateli..) to ovšem moc neoslavují. Bydlím v Sunnyside - městské části Queens, v domě ze třicátých let (interiér krásné moderny), bytě jedné litevské akupunkturistky, ve vnitrobloku máme park se jménem Celtic Park, první kurz a všechny ostatní absolvuji v muzeum Amerických indiánů, a mám to štěstí, že se účastním jednoho z nejhlavnější amerických (a keltských) svátků - Halloween, u nás slaven o dušičkách, v keltských zemích je také nazýván Samhainem, měla jsem tu čest jej prožít před 2roky v Glasgow (viz Geomancie). Co je za datum mého návratu ještě pořádně nevím - udály se významné dny přinejmenším dvou velkých válek (Bílá hora před 389 lety a Vietnamská válka- před 44lety)..


V každém případku je to celé dobrodružné..:)

Práce mám nad hlavu - přes den americké, přes noc a víkendy české a ještě trochu toho poznávání..všechno je hodně intenzivní, hodně rušné, hodně mezinárodní, obrovské, jiné..New Yorkské metro je obrovský podzemní labyrint, který původně budovali dvě na sobě nezávisle společnosti kopající i stejnými trasami.. a až později se vše spojilo do jednoho systému řízeného městem. Kdo má problémy s klaustrofobií, ať sem radši ani nejezdí...zlatá Praha s velkolepými podzemními prostory vykládanými mramorem či leštěnou žulou:) Nicméně díky "podnikavému" městu i v podzemí je veselo - hraje a tancuje zde mnoho hudebníků (od klasiky, přes afro, country, rock po latino, indonézo, punk..), a tanečníků (hlavně hiphoperů), a to nejen na chodbách, ale i přímo ve vlacích - což je samozřejmě nelegální ;) ale naprosto americké-černošské.

Lidi jsou tu neuvěřitelně pozorní, rádi si povídají s cizími lidmi, a celkem spořádaní (zejména v ranních a večerních špičkách), což je v těch davech opravdu obdivuhodné..Většina lidí (a to všech generací) poslouchá svůj I-pod nebo I-phone a v klidu tak přejede desítky mil z jedné strany města na druhou. Začínám s asimilací pomocí mého mp3 playeru a zjišťuju, že to není špatné, protože z hlediska zvuků v podzemí není o co stát..

S klasickým poznáváním města je to potíž, kolem 6 h už se šeří a muzea a jiné zajímavosti (jako např. nábřežní mola) se zavírají. No, takže město poznávám tradičně netradiční cestou ;.)


No a o dalších neočekávaných událostech brzo nebo později zase napsanouuuu:)Pict©ZRB
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama