23 Powerscourt Gardens&Waterfall

16. ledna 2008 v 20:54 | zrb |  ZÁPISKY Z IRSKA
Tak se trochu vracím ze zimní nálady novoroční na irské léto, které je stejně vodní jako jejich podzim, zima či jaro…Zpět k jednomu letnímu dni, který jsem však na rozdíl od předešlého dne tentokrát ve vodě nestrávila, ale alespoň trošku se v ní "protancovala a s ní pohovořila"!
"Jsme" znamenalo já&Telmo&Míla&Miriam, tedy víceméně "zahradníci na výletě".
V Powerscourt (letecký snímek) je nejznámější zahrada v Irsku, budovaná od 18. ale především 19. století až do století 20. (které bylo asi tak nejméně stylově čisté). Spolu s vodopádem patří zámek a jeho zahrady mezi nejvýznamnější turistické atrakce. Powerscourt gardens je vlastně několik zahrad a stylů usazených na naprosto úžasném místě, v hornaté a lesnaté krajině hrabství Wicklow. Okolí paláce je upraveno ve formálním Italském stylu, se spoustou tvarovaných plotů a solitér a hlavní osa je grandiózně nasměrovaná na horský štít (nejspíš Great) Sugar Loaf mountain ve Wicklow mountains.
Dále je zde růžová, zídková (ve stylu anglických trvalkových záhonů), čínsko-japonská zahrada (respektive mix všeho východoasijského), hřbitůvek domácích miláčků (rodiny) a údolí věže ze kterého byl pěkný výhled na zámek a trochu na daleké kopce.
Z hlediska zahradních architektů jsme obdivovali perfektní údržbu, nádherné oblázkové dlažby, barokní plastiky a zejména fantastické umístění v krajině. Celkově je zahrada taková romantická, líbivá ale na úžasném místě a stojí za to ji navštívit. V zámku je samozřejmě restaurace, ale ve stylu kavárny-bufetu, prostě takové odlehčené pro turisty. Bohužel klidu zahradě moc nedodává její klimatizace která dost hučí, což je trochu paradox, místo aby si člověk užíval hučící vodotrysky a zpívající ptáčky nebo padající kapky vody (nebo třeba proudy slejváku, že jo?:)
Pak jsme tedy prchli, páč trochu vody z nebe sprchly a rovnou si to zamířili na nejvyšší vodopád Irska. Jen podotknu, že zaplatíte nejen vstup do zahrad (7,50eu) ale i na místo vodopádu, který s Powerscourt zámkem úplně nesouvisí i když asi patříval do programu romantických procházek majitelů. Je to prostě bombastický přírodní 121 metrový zázrak, který je ohodnocen na 5eu/os.Ale taky za to stojí a alespoň je na údržbu piknikové loučky, kam hojně a rádi lidé chodí a zatímco se cpou wurstama pečených na svém dovezeném grilu sledují padající a hučící vodní nádheru..Nevím, ale jak to tam je brzy nad ránem, jestli někdo vybírá i na případných Adamech a Ev nebo jak, to jsme tedy nezkusili..
No tak si užijte foteček , ale zejména v mé galerii.Galerie>Krajina / Landscape>, Galerie>Zahrady / Gardens>
papa ZRB
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama