06 Glasgow

6. listopadu 2007 v 23:00 |  ZÁPISKY ZE SKOTSKA
Haló haló! Tak se zase hlásím po nějaké době a to s novými obrázky z Glasgow (Galerie>GLASGOW). Konečně jsem se do tohoto půlmilionového města dostala i nepracovně a tak nabízím několik foteček. Jak uvidíte Mackintosh mne pohltil zcela, taktéž pár nových či modernistických či art deco či technických stavbiček a zejména pak nábřeží a jeho úžasně osvětlené mosty. Samozřejmě zahrady a zajímavé prostůrky, které poteší oko fotografa a srdce architekta :)..
Noční život jsem ještě bohužel nezažila, jen tak lehce, ale nějaký klubíček pravděpodobně už asi nestihnu. Ale to je alespoň výzva pro příště.
Glasgow je silně ovlivněné svou industriální minulostí a ne vždy to musí být nevýhodou. Snaží se konkurovat kráse a oblíbenosti Edinburghu a tak nabízí například zdarma muzea, hodně kultury, hodně aktivit v parcích a konečně i podporuje architekturu, včetně propagace Mackintoshe a jeho součastníků, výstav mladých architektů, studentů či nejrůznějších forem vzdělávání.
Glasgow má metro, které je takovým podzemním prstencem, v podstatě díky tomu nemůžete přejet :). Nevím však z jakého je roku, ale vzhledem k technickému stavu a velikosti prostorů a vlaků, řekla bych, že je o dost starší než metro pražské. Když jste trošku vyšší, tak se do vlaku musíte dosti ohnout, když v něm jedete a chcete si s někým povídat, musíte na sebe doslova řvát, aby jste se slyšeli !:) takže zábava.
O provozu tedy nemá cenu mluvit, v Británii (a v Irsku a pravděpodobně u většiny větších měst) je to stejné - centrum si zapráskali magistrálou (jako Praha) a veškerý průjezd navedli na jeden most (Kingston Bridge), takže hodinka v ranní a odpolední zácpě je v Glasgow na denní pořádku. Nemalým dílem k tomu přispívají velmi drahé vlaky, takže každý raději sedne do "levnějšího osobáku".
Z pohledu zahradníka mi je jen líto, že v tak širokých ulicích je minimum stromů, zato auta mají většinou dva pruhy. Z pohledu managera - ekologa je možné mírně zaplesat, protože Glasgow se hodně snaží zlepšit kvalitu městské zeleně, včetně veřejných prostranství či přírodních území. V Glasgow je prý zaznamenán výskyt lišek! Nicméně magistrátní aparát je největší z celého Skotska a stává se, že jeden odbor neví co ten druhý dělá, takže například až na naší akci (Greenspace Scotland) se potkají a zjistí, že si mohou být vzájemně nápomocni :).--
Najdete zde i nové prostory, které jsou příjemné k posezení, k nákupům a někdy i pod korunami stromů. Parků zde mají docela hodně a velké, já se zatím dostávala spíše na problematická místa (pracovně), ale několik pěkných jsem také navštívila, např. Pollok park a pak mnoho komunitních zahrad, které si místní obyvatelé sami vypiplali. Měla jsem to štěstí, že jsem se zúčastnila Samhain rituálu místní druidské skupiny, takže Pollok Park má pro mne ještě zvláštní hodnotu, něco jako Stromovka v Praze. K tomu se však dostanu v sekci geomancie, dříve nebo později :).
Takže si užijte fotečky, které postupně doplňuji a brzy napsanou!
ZRB
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama