19 Dublin, Irové a tak

12. října 2007 v 23:42 | zrb |  ZÁPISKY Z IRSKA
Tento článek jsem měla připravený na závěr Irského putování, protože zde jsem začala i skončila, ale protože anketa se trochu rozjíždí a zajímáte se více o kulturu jiné země, napíšu pár postřehů z mé tříměsíční zkušenosti. Ke Skotsku se ještě neodvážím, nemám odstup, v každém případě je dost jiné i když mi většina Irů tvrdilo že je stejné.
Dublin je pro většinu Irů stejně tak jako Praha pro většinu Čechů nebo Londýn pro většinu Britů, tedy stát ve státě a lidi odtud jsou "divní", co vydělávají velké peníze, mají ostré lokty a neví, co je to dobré vychování. Taktéž, jako každé hlavní město, je nehorázně drahé vzhledem k obecným cenám v zemi, tedy místo např. 250eu za pronajatý pokoj (Sligo) zde začínají ceny od 600eu, což je to nejlevnější, co můžete sehnat. Guiness zde začíná od 5eu za pintu, kdežto jinde ho pořídíte kolem 3eu. Nicméně je zde sídlo vlády, hlavní letiště, hrad, hotel patřící skupině U2, Temple Bar, Trinity College, fantastické katedrály a je nejblíže k "západní civilizaci", takže je to vše má asi důvod.
Dublinští si dělají fíky z Galwayštích či Corkštích stejně tak jako oni z nich. Dělaj to však s humorem a tak mezi přestávkami mezi hraním nebo zpíváním fantastické irské lidové, nebo prostě jen tak mezi řečí :). Asi jako Edinburgští a Glasgowští nebo Brňáci a Pražáci. Humor je všude a rivalita také.
Když toto píši poslouchám irskou hudbu a to je přesně to, co je vyjadřuje - veselost hravost a bezstarostnost. Již na dvou konferencích jsem viděla výsledné grafy "nejšťastnějších zemí" na světě a suverénně jsou Irové na prvním nebo druhém místě. Na kodaňské přednášce byli Irové i v té skupině, která spojuje úroveň příjmů a spokojenosti, tj. dostatek peněz a štěstí. No není to ideální země pro život?
Vlastně co mají dělat, mají tak strašný počasí a tak neúrodnou krajinu, že se tomu můžou jen smát a fidlat (pozor to není pejorativně - irské housle nejsou violin ale fiddle!) veselou hudbu a dělat blázniviny, včetně vaření rebarbory a všemožných berries. Protože cesta například Dánů je opravdu cesta do pekel - zalézt si domů a být v teple a polikat prášky proti depresi. Ne, Irové zalezou do pubu a jsou v teple pospolu a vůbec nevadí, že si vzájemně nerozumí (irština-angličtina-akcént-těžkej jazyk..kdo se má v tom vyznat) takže radši pijou a hrajou do rytmu Guiness&Bulmers.
Jsou hudebníci každým coulem, jsou performeři, umělci a v jádru pozitivní lidi, kteří vám po cestě řeknou pár básní, vtipů, popíšou pár zvyků a mezitím vás dovezou kam chcete a ještě vám vnutí knížku o bohu a nějaký kvalitní svetřík z irské vlny :). Potkala jsem hodně lidí, kteří dělají naprosto civilní povolání, ale ve svém volném čase dělají blázniviny (v dobrém slova smyslu). Zdravotní sestra alias břišní tanečnice - samba-band bubenice - street performer - je typický obrázek. Co myslíte, je možné je nemilovat? ale možná jsem jen potkala "divný lidi" :), kteří jsou moje "cup of tea"!
Na druhou stranu, nejsou moc organizovaní. Podepsali Kjotský protokol a jiné environmentální úmluvy, mají strategický plán pro trvalou udržitelnost, ale to je asi vše. Od 80.let se jejich životní prostředí zhoršuje, mají nekvalitní pitnou vodu (např.v oblasti Galway se nedoporučuje pít z kohoutků), z Evropských zemí nejvíce znečištěné ovzduší (zejmena dopravou a topením naftou), o systému recyklace a třídění odpadu se radši nezmiňuji, ale mám pocit, že Skotsko a Anglie je na tom ještě hůř. O tom, že lesů je zde málo a proč je známo, listnaté jsou tedy velmi střídmé a místo s akátem zde bojují s rhododendrónem. Pokud nějaké město bylo naplánováno architektem, tak o tom vykládají jako o raritě, tj. žádné územní plánování a to samé platí i o kvalitě hlavního prudu architektury. Jet do/z Dublinu autem je pro lidi noční můra, protože je tam neustálá dopravní zácpa (kam se hrabe Praha, která je dvakrát větší). Jejich dopravní strategie je bohužel podobná jako britská, tedy drahá veřejná doprava, levná auta, privátní dálnice a mají asi 10 letišť, čímž pádem jsou letenky levnější než třeba jízdenky na vlak (vlak Sligo-Dublin stál 32eu (200km), letenka Dublin-Glasgow 42eu, vč. pojištění a batohu). Navíc idea většiny Irů je vlastnit "own house in a countryside" což znamená denně dojíždět autem do práce a tedy mít nejen jedno ale alespoň dvě auta, budovat vlastní přípojky na sítě, neekologické využívání vody a tvorby odpadu atd...prostě tendence budování "šmoulovů" po celé té krásné zemi.
Měli by jsme si vážit toho, že máme svobodný přístup do naší krajiny (dle zákona od r.1992, v Británii, vč.Severního Irska, poměrně nedávno (2001) a ještě stále probíhají nějaké soudy soukromých vlastníků se státem), protože toto v Irsku možné není. Krajina je převážně v soukromém vlastnictví a je jen několik území, převážně chráněných, které jsou ve vlastnictví státu či obcí, takže vandrování křížem krážem je velmi obtížné. Teoreticky by jste se měli ptát farmářů, zda můžete vstoupit na jejich pozemek. Prakticky na místě nevíte koho se zeptat, protože to nikde na plotě vyvěšené není, a fyzicky to často také moc nejde, protože pastviny jsou obehnány živými ploty z ostružin, hlodášů a jiných trnitých potvor, příp.ostnatého drátu a hodně luk je silně podmáčených, takže je to vlastně peklo chodit mimo cesty. Zapomeňte na turistické cesty jako u nás, které vás lesem dovedou skoro až do obce, většinou začínají z parkoviště, tedy fungují jako cesta tam a zpět. Zde hrají prim auta a silnice a na pěšáky se dívají lidi jako na kuriozitu. Ale pořád můžete zvolit cestu po řece, jezeře či moři, kde tolik hranic není :) a 10stupňový oceán je docela zábava!!!
Mám pocit, že Irové převzali od Angličanů (jako pozůstatek historie) a Američanů (což je jejich velký vzor) to nejhorší co mohli a zatím to nestihli eliminovat. Jedna z dalších horších věcí je, že hospody zavírají ve dvanáct, kluby v půl třetí a pak co si chudáku počneš uprostřed večera???:) Jsou zde ale kilometry, eura, stupně celsia a pivo si můžete koupit i v nelicencované prodejně a navíc!na stopaře se zde dívají jako na človíčka, kterého je nutné zachránit, případně napojit a nakrmit.!!§!!
No takže nějaké chybičky tady jsou a naštěstí jsou zde lidé, kteří bijí na poplach i na národní úrovni (tak jako v Česku jsou nově zelení ve vládě, tak i letos v Irsku a podivte se i ve Skotsku!). Tento rok je vůbec velmi zajímavý a to nejen v politice, ale i v počasí (v Irsku prý bylo nejdeštivější léto co kdy kdo pamatuje) a vůbec změny jsou viditelnější i na té neviditelné úrovni a važme si toho. Irsko je velmi otevřené k cizincům pracujících v jejich firmách (třeba k zahradním architektům :), i k realizaci mezinárodních projektů na jejich půdě, což může určitým způsobem přispět k environmentálnějšímu a svobodnějšímu obratu politiky a k utužení irské kultury.
Irsko miluju a moc mu fandím!!!! A snad nikoho neurazím tímto letem světem pohledem ze tří měsíců pobytu. Blog je také o diskuzi, takže klidně pište své názory a otázky.
No a nebo zase příště o něčem jiném, řekněte si :)
Vaše Žereba
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama