14 Pátý výlet CARROWKEEL CEMETERY

12. července 2007 v 22:39 |  ZÁPISKY Z IRSKA

CARROWKEEL CEMETERY 21.6.07

Tak kdesi jsem četla, že právě sem je dobré přijít o letním slunovratu. Pak jsem ale četla jinde, že měsíc pře slunovratem..no takže nevím, v každém případě jsem se tam vydala 21týho v poledne, tak trochu za deště, doufaje, že se to vybere.
Je to oblast mohyl, které jsou rozmístěny na několika horách, přičemž na jednom kopci jich je víc pohromadě a tam vede oficiální cesta.
Vyrazila jsem s nadějí a s otazníky v hlavě, nicméně štěstí mi přálo a na stopu jsem strávila celkově asi 5 minut, plus 15km jízdy. Auto jsem měnila jednou ale vždy to bylo příjemné svezení. Druhé jsem ani nestopovala, byl to TIRák, který mi zastavil sám. Z chlapíka se vyklubal veselý chlapík, old-fashion, jak sám o sobě tvrdil, a poprvé jsem zažila, že by mi neznámý řidič recitoval básně od pana Yaetse…No, zpětně mne to dojalo. Irové jsou opravdu srdce na dlani…Nevím, jestli to je tím, co prodělali v historii, nebo tím, že je jich tak málo, ale v každém případě s tady cítím velmi vítaná.
Dovezl mne do vesničky Castlebaldwin až k ukazateli pro turisty a ještě mi dal své telefonní číslo pro případ že bych příště chtěla svést až do Dublinu. Poděkoval mi za milou společnost, popřál všechno dobré, a hodného manžela.:)
Pak už následovalo 6 mil chůze převážně po asfaltce, proložené warming - exercise na pastvině s krávami a obědem s ovečkami. Mé zraněné nožky se ozývaly, takže cvičení, kromě toho, že je příjemné, tak bylo i nutné…
Nevím, jestli "carrowkeel" je odvozenina od lodě, klece, kýlu, ale rozhodně je to impozantní údolí nejspíš vytvořené těžkým a silným ledovcem. Připadala jsem si, jako bych vstupovala do údolí králů. Úvodní pohled mne natolik šokoval, že kromě požádání o svolení ke vstupu jsem se musela nadechnout. Mám pocit, že jsem procházela asi tak třemi branami. Vždycky mne to zastavilo a vždycky jsem si znovu uvědomila důvod proč jsem zde. Myslím, že jsem měla dva "průvodce", vznešeného původu. Po cestě jsem taky potkala několik málo lidí, kteří ale dorazili autem, skoro až pod vrchol a po té, co si vše nafotili tak zas odjeli, mohutně a s úsměvem na mě mávajíc. Milé.
Počasí se skutečně vylouplo, takže bylo krásně vidět na jezero Lough Arrow ležící pod Bricklieve Mountains (317m n.m.), za což jsem byla nesmírně vděčná. Vítr ale nikdy neustál, takže letní pařák se moc nekonal :).
Lokalita se nazývá Carrowkeel Megalithic Cemetery, odvozeno od archeologických nálezů v mohylách. Některé mohyly mi ale připomínaly půdorysy z Orknejské lokality Barnhouse neolitic ve Skotsku, což rozhodně hrobky nebyly. Byl to takový výcvikový tábor pro druidy, něco jako příprava - učňák v dnešní mluvě, který ovšem čerpal energii z nedalekých kopců a taktéž měl svůj bezdrátový "Security System" soudě podle nepříjemného brnění v rukou okolo každé kopky. Skoro bych si byla jistá, že kdysi mohyly v Carrowkeel byly propojeny a tvořily jakousi kotvu otevřenou směrem k moři. Taktéž veškeré vchody jsou tak orientovány. Navštívila jsem sice jenom čtyři, ale z dálky byly vidět i hrobky další, opět se vchodem směrem k západu. Tak trochu logické i vzhledem k orientaci hor, ale řekla bych i vzhledem k přicházející energii.
V samotných mohylách jsem nic moc nepocítila, naopak spíše apel, že něco není v pořádku. Pohled zevnitř ven byl zajímavý, ukazoval jen to nejnutnější a zároveň zachovával intimitu a oddělenost od vnějšího světa.. Také už jsem neměla síly navštívit mohyly na sousedních horách a ty vypadaly velmi impozantně..
Cesta zpět byla náročná, spíše vzhledem ke kondici mé achillovky a sešité nohy :) no ale vzhledem k tomu, že mě nebaví chodit stejnou cestu zpět, tak jsem zkusila cestu jinou a ta chvíli vedla přes políčka a zídečky:). V Castlebaldwinu jsem jako zadostiučinění zblajzla Magnum a vyrazila na cestu zpět.
..Tak rychlého stopa jsem tedy nezažila - první mávnutí a první zastavení..No, dobrý no.. Možná ty rozbité skleničky před dvěma dny přece jen znamenaly štěstí ..:)
Tak joo, tak zas příště napsanou!
Pict©ZRB
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama