Workshop - Body/Landscape

26. června 2007 v 22:27 | zrb |  BODY WEATHER

BODY/LANDSCAPE WORKSHOP - Co. Leitrim, Fermanagh - 8.-15.6.

Irsko a Severní Irsko - "Body/Landscape" - Mezinárodní workshop zaměřený na vztah mezi Tělem a Krajinou pod vedením tanečníka a choreografa Franka van de Ven (Body Weather Amsterdam) a hostujícího sochaře Seamuse Dunbar (Leitrim Sculpture Centre), hrabství Leitrim a Fermanagh (2007)
Nejdřív bych asi měla trochu uvést , co je to body-weather. Body-weather vymyslel japonský Butoh tanečník Min Tanaka na konci 80.let. Frank van de Ven, dánský tanečník a choreograf, který byl naším lektorem je jeho přímý žák, zakladatel vlastní školy 'Body Weather Amsterdam'….Vlastně ne, napíšu jen mé dojmy, protože je to vlastně celá filosofie o vlastním přístupu k přírodě...
O čem že to je? O poznání SEBE SAMA, o získání NOVÉ PERSPEKTIVY (nového pohledu na věc, kterou již znám), o OTEVŘENOSTI, o PŘEKROČENÍ (svých vlastních) HRANIC, o DŮVĚŘE, o NASLOUCHÁNÍ (tělu druhých, či svého, svému prostředí, okolí, krajině..), o PROHLOUBENÍ VZTAHU k tomu co už znám a používám, o SCHOPNOSTI RELAXOVAT V KAŽDÉM OKAMŽIKU (námahy, nejistoty, bolesti), o SCHOPNOSTI KONCENTRACE, pozornosti na věc, na dění v sobě, okolo sebe, o KREATIVITĚ, o SENZITIVITĚ, o KOMPLEXNOSTI (body-weather je i společné vaření, společná péče o sebe, vzájemné propojení v každém okamžiku)
Jak takový týden vypadá?Jste někde v přírodě, někdy máte k dispozici krytý prostor ke cvičení (studio, parket..), ubytování s pevnou střechou nad hlavou a veškerým zařízením, někdy se spokojíte se stanem, starou stodolou, loukou, lesní cestou....My bydleli v hostelu, kde byl taneční parket s podiem a za humny už louky, lesy, potoky, hory, kopce, taky hranice se Severním Irskem ;) Takže to byl mezinárodní workshop bez hranic..Bylo nás 11, včetně Franka, kterému velkým dílem pomáhal s organizací Seamus, irský sochař, který se ale také všeho účastnil. Další účastníci byli tanečníci, malíři, léčitelé, básníci, lidi od divadla a multimédií a já za krajináře. (Irsko, Dánsko-Švédsko, Česko-Kanada-UK, Česko, Holandsko, Německo-Irsko,..pěkná sebranka..:)
Skrze cvičení nás Frank vedl k poznávání sebe, ostatních a krajiny. Cvičili jsme ve vnitř i venku, chodili jsme, lezli, stáli, plavali, váleli se, pozadu, poslepu, po kolenou, po čtyřech, ve vodě, v mokré trávě, leželi jsme na zemi, na cestě, na louce, na skále, na hoře, na stromě, na mechu, na sobě, v jeskyni, v lese, prostě všude možně..Stávali jsme se sami sobě učiteli. Cvičení nespočívá jen ve fyzické stránce. Může se stát, že se dva dny nemluví, ale život se nemění, jen se komunikuje jinak. Můžete strávit 24 hodin na 6m2 v jednom prostoru s ostatními, ale zároveň mlčky a sám. Čas pozbývá důležitosti, skutečnost a neskutečnost se prolínají...
Nejde o to, KOLIK, ale JAK a CO při tom PROŽIJU. Ani o to, jestli jsem trénovaný nebo nějak fyzicky zdatný. Někdo byl někdo ne. Podstatný je pozitivní přístup k pohybu a přírodě. FEEDBACK je velkou součástí všeho, takže jsme si vzájemně sdělovali co jsme zažili, co jsme dělali dobře nebo špatně, kde jsou naše hranice, kde jsou naše perspektivy…Poznávali jsme tak stejnou věc z deseti pohledů, ta věc mohlo být mé tělo, nebo část lesa, chůze pozpátku, náš vnitřní vesmír..
Každý jsme pak měli svůj individuální projekt, který jsme ovšem diskutovali s druhými, mohli jsme i spolupracovat, vzájemně se využívat, zapojit tento projekt do nějakého svého dlouhodobého..
Na všem byla maximální pozornost .Poslouchali jsme názory těch, kteří nám nejsou úplně blízcí, stejně tak i těch, se kterými jsme se sblížili více. Steven Holl by to nazval možná paralaxou?
Srovnejte si chůzi lesem, kdy myslíte pouze a jenom na chůzi s procházkou lesem, a kdy tlacháte s někým druhým o čemkoliv nebo kdy se zaobíráte vlastními myšlenkami. To, co probíhá během vaší chůze lesem vlastně jen tak mimochodem míjíte. Z toho prvního způsobu, zaměřeného na "právě teď a tady" máte ve finále nezapomenutelný a jedinečný zážitek, který se už nebude opakovat..
Takže tak asi.
Všichni jsme pak své projekty předvedli, nebo alespoň představili. Bylo zde mnoho performací, tanečních kreací, impresionistických instalací, multimediálních díleček, básní, zvuků, obrazů..zapojili jsme své možnosti vědomé i nevědomé, plánováné i náhodné, místní přihlížející i vlastní domácí mazlíčky, krajinu i ne-krajinu, moderní technologie i holé tělo..
Finále je PROŽITEK a NOVÉ VNÍMÁNÍ REALITY..? :).
Pak ještě DVD, na kterém teď pracujeme, no a těšení se na další workshopy a nové spolupráce..Nějaké fotečky jsou a nebo se ještě objeví v GALERII.
Více nemá smyslu psát, ale zažít. Pouze ještě zmíním to, že Frank je v úzké spolupráci s Milošem Šejnem (AVU), který zahrnul body-weather pod svůj dlouhodobý projekt Bohemiae Rosa (www.bohemiaerosa.org), jehož jsem se zúčastnila předloni na Šumavě, mj.díky Václavu Cílkovi. A zde odkaz na Frankovo stránky - http://bodyweatheramsterdam.blogspot.com
Pict©ZRB, Frank, Jason
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama