08 Třetí výlet BENBULBIN

6. června 2007 v 2:14 | zrb |  ZÁPISKY Z IRSKA
BENBULBIN - BINN GHULBAIN - 26.5.
Tak trochu dřiny nezaškodí :). Vybraly jsme si nejvyšší a zároveň nejimpozantnější horu v okolí Benbulbin, irsky Binn Ghulbain, která je součástí horského hřbetu Darty Mountains. Tento masív je skoro na všech fotografií ze Sligo a taky na mých, protože při procházkách v okolí je vždy dominantou a to velmi fotogenickou! Odtud začíná mnoho říček, které pak vytvářejí nádherná jezera v údolí a některé dokonce vodopády, nejznámější jsou Glencar waterfalls (kam se teprve chystám).
My, znamená já a mé dvě milé spolubydlící - Sandra a Vilma, no a tak tedy dámská jízda a taky jsme si ji užily. Ráno tedy hrozilo, že výlet nevyjde, jelikož nad horou se vznášel hrozivý mrak, ale pak si to rozmyslel a odplul..a my vyrazily. Vilma má autíčko, takže zbývalo najít tu správnou cestu a ty nejnižší ploty a nejkrotčí ovečky, jelikož, a to se podivte, na tuto horu není žádná turistická stezka, alespoň ne ze směru Sligo. Nějaká musí být, i když v mapě 1:50 000 žádná zaznamenaná není, protože nevěřím, že by ti postarší seriózně vypadající sympatičtí Irové, co si dávají nahoře piknik, taky lezli přes ploty a rozháněli ovečky na pastvinách. No každopádně MY žádnou oficiální cestu nenašly, ale k cíli jsme dospěly a ještě k tomu jsme zachránily jednu ovečku s ovčátkem, rohama zaklesnutou v plotu :).
Tak tady jsou fotečky.
Jinak by mne zajímalo, jak jsou nebo nejsou tyto lokality chráněný, protože z hlediska Natura 2000 (Evropský program na ochranu přírodních stanovišť) by alespoň u nás byly - slatiniště, přechodová rašeliniště až vrchoviště. No, ale dle mých zkušeností z Britských ostrovů, tak tu mají asi takových společenství nadbytek, takže zde nenajdete žádnou pěšinku, kdy by bylo napsáno "Keep off the way"
a bylo krásně..a pak byl hlad a únava, takže po cestě zpět jsme omylem jely na druhé straně…:) naštěstí jsme to zjistily dostatečně dřív něž bylo pozdě :).
Tak zas příště.
PS. Rada pro vás, kdo jedete vandrovat do Irska, sežeňte si dobré mapy nejlépe v Česku, protože tady jsou pekelně drahé, není výběr a s porovnáním s českýma turistickýma jsou velmi skoupé na turistické informace..:) Tady najdete mapy 1:50 tis. pak velmi detailní pro vybrané oblasti (např. NP, rezervace atd.) a pak až 1:200 tis.Mňo.
Photo©ZRB
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama