02 Downtown Dublin

17. května 2007 v 2:08 | zrb |  ZÁPISKY Z IRSKA
Tak tedy Dublin. Myslím, že to moc popisovat nebudu, spíše fotografiemi v mé Galerii, protože zážitků bylo hodně a asi ještě budou. Jako první místo jsem navštívila katedrálu sv.Patrika, kde jsem strávila asi tak 2hodiny..páč tam bylo CO dělat, respektive vnímat.
Do centra jsem se dostala nejprve vláčkem z Malahide (okraj Dublinu, kde bydlí Telmo) a pak pěšmo přes kouzelnou čtvrť zvanou Temple Bar, která v sobotu ráno vypadala jako čtvrt bloudících přízraků a pomalu střízlivějících číšníků. Je to taková lehce nezávislá, a taky dosti turistická oblast plná "pabů", filmových a jinak kulturních center s malebnými uličkami, venkovními zahrádkami, barevnými fasádami a pohodovými lidičkami..Vrátila jsem se sem pak večer, a mé očekávání se splnilo: plno lidí, kejklíři a performeři v ulicích, hudba, zpěv a pivo!Jistě si to dovedete představit.:)Co je velmi příjemné, že v těch narvaných hospodách se dá dýchat, protože kouření je tam zakázáno.
No ale to předbíhám...Navštívila jsem ještě před tím spoustu dalších kouzelných míst - park St.Stephen's Green, kde zrovna začínal festival rock the vote (http://www.rockthevote.ie/), všechny ty turisticky nabitý uličky s muzikanty, klauny, tanečníky, prodavači květin..no kouzelný. Proč něco tak přirozenýho a hravýho není u nás?..Má frekvence focení byla někdy až tak 2-5 fotek za minutu :) takže pak už jsem jen zírala na ten počet obrázků v mým aparátu..
Pak jsem zaplula do dalšího místečka, zasvěceného sv. Tereze..Tento kostel si mne přitáhl sám, když jsem se náhodou otočila zpět, není-li za mnou něco zajímavého.…třeba k vyfocení... :) a navíc jsem zjistila, že je v péči karmelitánů, což pro mne symbolizuje krásnou, vlídnou a povzbudivou mariánskou energii, která mne už nějaký čas doprovází životem...
Posledním svatým místečkem pro tento den bylo Christ Church Cathedral. Velmi zajímavé a především velmi staré posvátné místo, datované do dob Vikingů, kteří zde měli svůj dřevěný kostelíček. Osobně si myslím, že 9.století rozhodně není nejstarším datem, kdy se toto místo začalo lidmi navštěvovat. A taky že tam ještě asi párkrát zajdu, protože mi až nyní dochází, jak moc!je to zajímavé místo.Jsou tam hodně staré symboly, ještě původní dlažba z 12.st, našla jsem tam místa související např.s léčivým pramenem, vyrovnáváním mužského a ženského principu a pak onu velmi silnou energii v hlavní lodi pod nejvyšší klenbou kostela, tedy se zde dá komunikovat s velmi vysokou duchovní bytostí.
No pak jsem si tak trochu provětrávala myšlenky a zážitky v uličkách, které postupně měnili svůj život z obchodního do pitnýho a herního režimu, ale ve velmi veselém stylu. Takže jsem se cítila velmi dobře naladěná k ochutnání prvního Guinesse a světoznámé irské skočné i baladické hudby.
Tady měl být zvukový soubor, ale nevím, jak ho sem umístit..:¨)
Do Malahide jsem dorazila v pohodě předposledním spojem, unavená, s uchozenýma pacičkama a s předsevzetím, že zítra polevím v honbě za poznáním..Druhý den tedy nevypadal o nic slunečněji, takže jsem si ponechala své podzimní oblečení, včetně šály a vyrazila směr Dublinia a botanická zahrada. Dublinia je expozice o historii Dublinu, a samotné slovo je jedno z jeho prvních jmen (další např Dubh Linn, Dyflinn, Áth Cliath, vše souvisí s vodou, kterou bylo třeba zdolat, nebo obejít, protože město leží na soutoku řek a dříve i na bažinách). Expozice je dělaná ve stylu "tak spíše pro děti" než pro dospělé, nebo pro velmi nenáročné turisty, kteří se spokojí s halekající středověkou prodavačkou či vrčícím hladovým psem obklopeni divadelními kulisami, ale přesto se dá dozvědět spoustu zajímavých věcí, vidět zajímavé mapičky, středověký model Dublinu a taky novodobé aféry archeologických vykopávek (tedy problémy se zastavováním nejcennějších lokalit není problém jen v Čechách ale jak to tak bývá i na tzv.západě, za kterým se tak ženeme..)
No ale hlavním důvodem návštěvy tohoto místa však byla věž bývalého kostela zasvěceného archandělu Michaeli a druhým důvodem snad i nějaká ta ptačí vyhlídka na město. Vyhlídka se moc nekonala, věž není až tak vysoko a navíc nebylo moc počasí, ale návštěva stála za poznání. Souvisí ovšem ještě s dalšími místy v Dublinu (a okolí), že mi možná hlavní důvod mé návštěvy dojde později :)
Pak jsem se přesunula do Národní botanické zahrady a tam strávila krásný čas až do zámrzu kostí : I. Bohužel Viktorie královská se nekonala, protože zrovna vodní skleníky rekonstruovali, ale tak příště. Zahrada je to krásná a v lecčem inspirativní, skleníky jsou úžasný!Vše je volně přístupné (tedy zadarmo) a vypadá to, že i velmi oblíbené místečko všech možných lidí a tvorečků.
Dalším krásným večerem s úžasným zapadajícím sluncem byla právě tato neděle 13.5. a to v přístavu v Malahide a u večeře s klukama. Mňam!
Photo©ZRB
next time…CESTA NA SEVEROZÁPAD
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama