05 První výlet(y) OKOLÍ SLIGO

23. května 2007 v 21:23 | zrb |  ZÁPISKY Z IRSKA
STRANDHILL, SLIGO ABBEY, JEZERO LOUGH GILL, HOLY WELL, CARNS
První víkendový den měl být celodenní výlet na nejznámější megalitickou lokalitu v tomto kraji a to na Carrowmore a Knocknarea. Jenomže když se ráno vzbudím a vidím ty burácející okenní tabulky pod náporem deště, tak měním plán a spím do oběda. No, ale nedalo mi to alespoň někam vyrazit na odpoledne. Juchů, výborné rozhodnutí! Tak tedy Sligo Abbey a pak výlet podél řeky Garvoge k jezeru Lough Gill, pak přes vyhlídky zpět do města. Vyzbrojena profi vojenskou pláštěnkou, čepicí, šálou a foťákem jsem vyrazila.
SLIGO ABBEY
Sligo Abbey je kromě megalitických staveb nejstarší historická památka a právě její zbytky zdí mne při prvním setkání okouzlily. Byl to mužský dominikánský klášter, založený ve 13.století. Nadchly mne hodně náhrobky a portály v hlavní lodi kostela a pak křížová chodba. Z rajského dvora zbyl dnes jen trávník s několika náhrobky, ale úplně si dovedu představit pečlivě pěstované záhony s bylinkami a zeleninou, o které se mniši s hlubokou pozorností starali...Samozřejmě, když jsem vešla do areálu, začalo pomalu ale jistě pršet. Stejně jsem si to chtěla nejdřív tak nezávazně obejít..No a asi tak. Z fotek nic moc nebude, ale meditace byli alespoň v suchu, protože jakmile jsem dofotila, tak vyšlo sluníčko.:). Našla jsem zde místa zasvěcené lásce (vnitřní sebelásce a partnerské lásce), vnitřní síle a pak ještě jedno zaměřené směrem vzhůru, které mělo pro mne vzkaz, tedy nejen ono místo, ale i bytosti s ním související. Tedy, mám se na co těšit. Bylo to velmi milé, a jeden z nich mě celou dobu držel za ruku..No tak to byl hluboký nádech do dnešního dne a do následujících tří měsíců.
LOUGH GILL
Opatství jsem opustila asi po hodině a půl a vyrazila za krajinou. Jsem strašně ráda, že můžu vnímat i ty kytky a společenstva, protože o to víc si toho člověk váží. Škoda že nepoznám ty ptáčky..Voda je tmavá, hnědá, jako z rašelinišť, při březích kvetou kosatce a vachty, skoro všude jsou lekníny a olšiny jsou neprostupný prales…Úžasné. U nás by to bylo chráněné - naturový biotópy, že jo..:). Po cestě potkávám jen hodně málo lidí - rybáře, důchodce a jeden mladý pár. No a pak ovce a ovce a zase ovce, vítr, trochu zima (a ještě že jsem měla tu čepici) a až jsem dorazila přímo k jezeru. Výdech…Ani jsem si neuvědomila, do jaké krajiny to jedu. Vždy jsou všude kolem hory a jezera a za humny moře, tedy Atlantský oceán!
STRANDHILL
Vlastně ještě před tímto výletem jsme byly s holkama
na chvíli pozdravit oceán - na nejdivočejším mysu tady v okolí Strandhill. Prý je to výborné pro pročištění hlavy. No jasně, jedeme! Nedaleko je letiště Sligo a nad mysem se tyčí jeden z nejvýraznějších kopců v okolí Knocknarea , viz Galerie. Vau, to byla síla. Přijeli jsme akorát včas, pomalu ale jistě začínalo pršet a oceán, jako by odpovídal navyšováním svých vln. Během 10 minut se z deště stal liják a moře chtělo ještě víc závodit. Vlny se tříštily o kameny až tak, že docákly na parkoviště i na nás i naše auto (moře je zhruba 20 metrů od parkoviště a asi o 5 metrů níž), takže alespoň na mne toho moc suchého nezbylo. Ale supr! Kdyby nebylo té zimy, tak tam stojím asi dlouho a hltám tu sílu a slanou vodu :).
HOLY WELL
No tak to byla malá vsuvka do mého poklidného sobotního výletu…U jezera jsme si popovídali s jedním Irem, o tom, jak je krásně (slunečný počasí oceňuji den ode dne víc a víc) a jak je tam na ostrově kostel, a že vznikl na základě něčeho, čemu jsem úplně nerozuměla, chacha, mluvil strašně rychle s bezva šišláním - což je prý irská angliština :). No a pak jsem zamířila za cedulí "Holy Well"(jiný název je také "Tobernalt"- pramen ve skále). Hmm, to nikde nepsali, tak to se tedy rádi podíváme:). Nemá smysl srovnávat takové místo s jiným, každé je nějaké a má své kouzlo i problémy. Toto má tak trošku z obojího, takže se sem myslím podívám vícekrát. Potůček z pramene je krásný, ale zpívá smutně…
CARNS
No pak jsem tedy pokračovala dál, po stopách pana Yeatse (nejznámější irský básník, pocházející ze Sligo), přes několik soukromých vyhlídek až na tu oficiální, s cedulí, což bylo úžaúžasenzabájo! Pohled na celé jezero obklopené úžasnými horami a ještě k tomu stále svítilo sluníčko! No představte si to.. ...a pak se mrkněte na fotky :).
Na vyhlídce jsem se nekochala sama. Byli tam dva starší manželé, větrali si hlavu, pak i plíce (po té co dokouřili :), no a jak tak jdu zpět, kolem jejich auta, tak mi pán nabídl, že jede do města, jestli nechci vzít. No a já, že chci. Tak jsme jeli..a pohádky je pro dnešek konec. Supr.
Photo©ZRB
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama